Hakkımızda

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin % 99,99 hissesine sahip olduğu Belde A.Ş., 1978 yılında İzmit Belediyesi bünyesinde İzmit halkına yönelik sosyal hizmetleri yerine getirmek amacıyla Belde Gıda Maddeleri Pazarlama ve Yatırım Anonim Şirketi adı altında kurulmuştur.

Belde A.Ş.' nin kuruluş amacı bir belediye şirketi olması sebebi ile faaliyetlerini icra ederken sadece ticari bakış açısı ile hareket etmeyerek, günümüzde belediyeciliğin olmazsa olmazlarından sosyal sorumluluk ilkesini de göz önünde bulundurmaktadır.

İlk olarak ekmek üretmek amacıyla kurulan Belde A.Ş. daha sonra tanzim satış mağazaları işletmiş, kömür ithalatı ve kömür ticareti faaliyetinde bulunmuş, 1985-2003 yılları arasında ise Kocaeli Üniversitesi’ne yemek hizmeti vermiştir. 2004 yılında yeni bir anlayış benimsenerek, 2005 yılından itibaren kurumsal ve mali yapısında önemli değişiklikler olmuştur.

2022 yılı itibari ile mevcut sermayesi 17.142.989,00 ₺ olan Belde A.Ş.’nin hizmet verdiği mevcut faaliyet alanları içinde; Sözleşmeli Personel İstihdamı Yönetimi, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetimi, Özel Güvenlik Yönetimi, Gülen Yüzler Engelliler Mesleki Rehabilitasyon ve İş Yeri Merkezi Yönetimi, Kiralık İş Yerleri Yönetimi, Otopark Hizmetleri Yönetimi ile Sahil Hizmetleri Yönetimi bulunmaktadır.