Faaliyetlerimiz » Gülen Yüzler » Engellilerin ‘İŞ’ sorunu Varna’da ele alındı

Engellilerin ‘İŞ’ sorunu Varna’da ele alındı

     Kocaeli Büyükşehir Belediyesi koordinatörlüğünde yürütülen ‘Engellilere Eşit İş Fırsatları İçin Danışmanlık Ağı’     (M-NET EOP) projesi ikinci toplantısı Bulgaristan’ın Varna kentinde yapıldı. Büyükşehir koordinatörlüğünde yapılan toplantıya proje ortaklarından Gülen Yüzler, Yerelsen, Bulgaristan’dan Marie Curie Derneği, Danimarka’dan Djurslands Erhvervsskoler, İspanya’dan Federacion Provincial de Asociaciones de Minusvalidos Fisicos de Cordoba da katıldı.

3’ÜNCÜ İŞ PAKETİNİN STARTI VERİLDİ
     Proje kapsamında yapılan aktivitelerin değerlendirildiği toplantıda bundan sonraki çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Araştırma İş paketinin sonlandırıldığı toplantıda bütün İş paketleriyle ilgili değerlendirme ve analizler yapılarak, 3’üncü İş paketinin startı verildi. Bu pakete göre Bulgaristan’da gerçekleştirilen proje detaylarıyla incelenerek, projenin pilot şehirleri olan Kocaeli’nde ve İspanya’daki Cordoba nasıl uygulanacağı konusu ele alınacak ve uygulama maksimum fayda sağlanacak şekilde planlanacak.

ORTAK KARARLAR ALINDI
     Varna’daki toplantıya Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı AB Dış İlişkiler Şube Müdürlüğü ile Yerelsen ve Gülen Yüzler yetkilileri, Bulgaristan, Danimarka ve İspanya’dan temsilciler katıldı. Engellilere eşit iş fırsatları sunabilmek için proje kapsamında oluşturulacak danışmanlık ağının nasıl daha işlevsel hale getirilebileceği, engelli ve işverenlere nasıl daha iyi hizmet edebileceği konuları tartışıldı. 5 gün süren toplantıda birçok konuda ortak karara varıldı.

M-NET EOP PROJESİNİN AMACI
     Proje, fiziksel engelli gençlerin iş piyasasında eşit iş imkânlarına sahip olabilmesi için onlara mesleki beceri kazandırılması ve işveren kesimin de engelli bireylere yaklaşımının olumlaştırılmasını amaçlıyor. Proje ile yeni mezun olmuş fiziksel engelli gençlere ilgi duydukları meslek alanlarında 1 aylık staj imkânı sunulacak ve böylece bu gençlerin iş piyasasına dâhil olmalarına katkıda bulunulacak.

235 BİN 405 AVROLUK BÜTÇE
     Proje bir yandan fiziksel engelli gençlere iş fırsatı sunarken diğer yandan da işverenlerin engelli bireylere karşı tutumlarını olumlu yönde değiştirmeye katkı sağlayacak. 01.11.2009 – 31.10.2011 tarihleri arasında 2 yıl sürecek olan proje kapsamında T.C. Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi bünyesindeki Eğitim ve Kültür Hayat Boyu Öğrenme Programı Fonları’ndan 235 bin 405 Avroluk bütçe sağlandı. Projenin açılış toplantısı tüm proje ortaklarının katılımı ile 06–09 Ocak 2010 tarihleri arasında Kocaeli’nde gerçekleştirilmişti.